Nummer opzoeken

Waarom mensen in Nederland een nummer checken: cijfers 2026

Door het StoryCheck-team · 5 min. leestijd · Gepubliceerd op

Wie in Nederland een telefoonnummer checkt, wil het vaakst weten of er een spam- of oplichtingsbeller achter zit: dat gold voor 34 procent van de ruim 14.000 nummerchecks die tussen 1 juli en 28 september 2026 vanuit Nederland op StoryCheck werden gestart. Daarna volgen privé- of intieme foto's online (26 procent) en activiteit op datingapps (25 procent). Van de gecheckte nummers was 82 procent mobiel en 91 procent Nederlands.

Grafiek met StoryCheck-data voor Nederland, juli tot en met september 2026: spam- of oplichtingsbellers 34%, privé- of intieme foto's online 26%, activiteit op datingapps 25%, wat er over mij gezegd wordt 10%, reputatie 6%. 82% van de gecheckte nummers was mobiel en 91% Nederlands.
Bron: StoryCheck-nummerchecks vanuit Nederland, 1 juli tot en met 28 september 2026.

Waarom checken mensen in Nederland een nummer?

In het zoekformulier vragen we wat iemand het liefst wil weten. In Nederland koos een derde voor spam- of oplichtingsbellers. Samen met privé- of intieme foto's online en activiteit op datingapps is dat 85 procent van alle checks. Vragen over de eigen reputatie of over wat anderen over iemand zeggen, zijn duidelijk kleiner.

34%

Spam- of oplichtingsbellers

Samen met België het hoogste van tien landen

26%

Privé- of intieme foto's online

In het Verenigd Koninkrijk 45%

25%

Activiteit op datingapps

Samen met België het laagste van tien landen

10%

Wat er over mij gezegd wordt

In Oostenrijk 20%

6%

Reputatie

Net als in België en Noorwegen

14.000+

Nummerchecks vanuit Nederland

1 juli tot en met 28 september 2026

Hoe verhoudt Nederland zich tot andere landen?

Het Nederlandse beeld valt op. In geen van de tien landen in deze data is het aandeel spam en oplichting zo hoog als in Nederland en België, allebei 34 procent. In Frankrijk is het 5 procent, in het Verenigd Koninkrijk 7 en in Denemarken en Noorwegen 8. Andersom scoren Nederland en België met 25 procent het laagst op vragen over datingapps; in Noorwegen is dat 45 procent en in Denemarken 40.

LandSpam of oplichtingDatingappsFoto's onlineMobielBinnenlands
Nederland34%25%26%82%91%
België34%25%25%70%95%
Zwitserland22%33%24%74%87%
Australië17%28%36%90%98%
Oostenrijk16%31%29%88%89%
Duitsland13%33%32%87%87%
Denemarken8%40%29%100%99%
Noorwegen8%45%26%97%93%
Verenigd Koninkrijk7%30%45%97%96%
Frankrijk5%39%37%98%94%
Waar mensen naar vragen en welke nummers ze checken, per land (StoryCheck, juli tot en met september 2026)

Welke nummers worden gecheckt?

Van de gecheckte nummers was 82 procent mobiel en 14 procent vast. Dat vaste aandeel is hoger dan in de meeste landen in deze data; alleen België (28 procent) en Zwitserland (22 procent) zitten hoger. 91 procent van de nummers was Nederlands. De buitenlandse nummers kwamen vooral uit:

  • De VS en Canada (landcode +1): 17 procent
  • België: 14 procent
  • Het Verenigd Koninkrijk: 12 procent
  • Spanje: 7 procent
  • Duitsland: 7 procent

Omgekeerd kwam in België een kwart van de gecheckte buitenlandse nummers uit Nederland. En wanneer wordt er gecheckt? In alle tien landen samen ligt de piek 's middags, tussen 14.00 en 17.00 uur lokale tijd.

Wat zeggen deze cijfers, en wat niet?

De redenen zijn wat mensen zeiden te willen weten, niet wat ze vonden. Dat 26 procent vraagt naar privé- of intieme foto's online, betekent niet dat die foto's bestaan; het laat zien waar mensen zich zorgen over maken. Dat een derde van de checks om spam en oplichting draait, past bij wat de Fraudehelpdesk in 2026 meldde: telefoontjes waarbij oplichters je eigen nummer op het scherm laten verschijnen (september 2026) en ingesproken berichten in het Nederlands of Engels over een 'misbruikt BSN', vanaf vervalste nummers, ook Nederlandse 06-nummers (juni 2026). Wie zo'n nummer ziet, wil weten wie er echt belt. Hoe je dat afweegt, lees je in onze checklist voor verdachte nummers.

Maak je je zorgen dat intieme beelden van jou online staan of worden gedeeld, dan kun je gratis en anoniem terecht bij de hulplijn van Offlimits, 0800-0033. Het zonder toestemming openbaar maken van seksuele beelden is strafbaar (artikel 254ba Wetboek van Strafrecht).

Hoe zijn deze cijfers verzameld?

  • Bron: geanonimiseerde, samengevoegde nummerchecks die bezoekers vanuit Nederland op StoryCheck startten; het land is bepaald op basis van het IP-adres.
  • Periode: 1 juli tot en met 28 september 2026, ruim 14.000 checks. De andere landen zijn over dezelfde periode en op dezelfde manier geteld.
  • Reden: de keuze die mensen in het zoekformulier maakten bij de vraag wat ze het liefst wilden weten.
  • Lijntype en land van het nummer: uit de telefoniedata op het moment van de check.
  • Afronding: percentages zijn afgerond, dus een rij kan optellen tot 99 of 101 procent.
  • Deze publicatie bevat alleen totalen, geen nummers, namen of andere persoonsgegevens.

Wat kun je zelf doen met een onbekend nummer?

Belt of appt een onbekend nummer, begin dan bij het nummer zelf. Onze uitleg over netnummers en mobiele nummers laat zien wat de cijfers aan het begin betekenen. Een nummercheck geeft in ongeveer 60 seconden een privérapport over wie er waarschijnlijk achter zit, zonder dat de ander een melding krijgt. En ging je telefoon één keer over vanaf een buitenlands nummer, lees dan eerst over ping calls voordat je terugbelt.

Veelgestelde vragen

Waarom checken mensen in Nederland een telefoonnummer?

Vooral om spam- en oplichtingsbellers te herkennen: 34 procent van ruim 14.000 checks op StoryCheck tussen juli en september 2026. Daarna volgen privé- of intieme foto's online (26 procent) en activiteit op datingapps (25 procent).

Is spam in Nederland een groter probleem dan elders?

In deze data is het de vaakst genoemde reden: Nederland en België delen met 34 procent de hoogste score van tien landen, tegenover 5 procent in Frankrijk en 7 procent in het Verenigd Koninkrijk. Het gaat om wat mensen wilden weten, niet om gemeten aantallen spamtelefoontjes.

Welke buitenlandse nummers worden in Nederland het vaakst gecheckt?

Van de buitenlandse nummers kwam 17 procent uit de VS of Canada (+1), 14 procent uit België, 12 procent uit het Verenigd Koninkrijk en telkens 7 procent uit Spanje en Duitsland. In totaal was 91 procent van de gecheckte nummers Nederlands.

Hoeveel van de gecheckte nummers is mobiel?

82 procent was een mobiel nummer en 14 procent een vast nummer. Dat vaste aandeel is hoger dan in de meeste andere landen in de data; alleen België en Zwitserland zitten hoger.

Mag ik deze cijfers citeren?

Ja, met bronvermelding: StoryCheck-nummerchecks vanuit Nederland, 1 juli tot en met 28 september 2026. Vermeld erbij dat de redenen zijn wat mensen zeiden te willen weten, niet wat ze vonden.

Gerelateerde gidsen

Ontdek wie er echt achter zit

Een privécheck duurt ongeveer 60 seconden. De persoon krijgt hier geen bericht van.

Check dit nummer